Rechter wil zien dat 'al het mogelijke' is gedaan
Ontbrekend belletje naar Frankrijk: Wsnp geweigerd
Soms is de situatie van je hulpvrager zo ingewikkeld dat direct doorgaan naar de Wsnp de beste optie is. Hoe overtuig je dan de rechter? Dat lukte in bijgaande casus niet, maar er zijn gelukkig tientallen voorbeelden waarin het wel lukt.
Deze uitspraak laat zien dat je niet te snel moet stoppen bij je pogingen schulden in kaart te brengen. Verblijf in een buitenlandse gevangenis, onbeantwoorde emails en terughoudende schuldeisers zijn voor de rechter niet overtuigend genoeg om iemand dan maar rechtstreeks toe te laten tot de Wsnp.
Rechters zijn sinds de laatste wetswijziging regelmatig bereid hulpvragers toe te laten tot de Wsnp zonder dat je eerst een aanbod in de Msnp hebt gedaan. Bekijk voor meer dan 30 succesvolle pogingen in het aflopen jaar ons Jurisprudentie-overzicht (alleen voor NVVK-leden en Kennisleden).
Uitspraken leren je veel
De redenen die opgevoerd worden in dit soort situaties zijn uiteenlopend. Lees de uitspraken in ons overzicht, je ontleent er nuttige handvatten aan om met je hulpvrager direct de stap naar de Wsnp te kunnen zetten.
Voor een succesvolle aanvraag moet de reden voor het niet-doen van een minnelijk aanbod goed worden aangetoond. Je moet voor de rechter aannemelijk maken dat het écht niet anders kan. Onlangs oordeelde de Amsterdamse rechter dat de ex-echtgenote van een ondernemer met schulden in onvoldoende mate 'alle mogelijke middelen' had ingezet om de schulden van haar man in kaart te brengen.
‘Voor een succesvolle aanvraag moet de reden voor het niet-doen van een minnelijk aanbod goed worden aangetoond.’
Echtgenoot in Franse cel
De echtgenoot verblijft in een Franse cel. Mailen naar de gevangenis levert niets op, en sommige betrokken schuldeisers in Nederland weigeren uit privacy-overwegingen informatie te geven aan de vrouw, die tijdens haar huwelijk in gemeenschap van goederen leefde.
Dan houdt het hier op, dachten de betrokken schuldhulpverleners. We krijgen de informatie over de schulden niet, dus kunnen we ook geen minnelijk aanbod doen. Als de rechter dat hoort zal hij vast besluiten mevrouw toe te laten tot de Wsnp.
Contact wél mogelijk
De rechter is echter niet overtuigd. Hij constateert:
- met een volmacht van de ex-echtgenoot hadden alle schulden opgevraagd kunnen worden.
- de kinderen van het stel zien op basis van een ouderschapsplan hun vader twee keer per jaar. Blijkbaar is contact wel mogelijk.
- er is weliswaar zonder resultaat gemaild met de gevangenis om contact te krijgen, maar het dossier geeft niet aan of er ook gebeld is.
- er is geen verklaring in het dossier dat de vrouw consulaire bijstand vroeg om contact met haar ex-man te krijgen.
Aan de slag dus, oordeelt de rechter. 'Anders dan schuldenares heeft gesteld, is niet gebleken dat (telefonisch) contact met de ex-partner die in Frankrijk gedetineerd is, überhaupt onmogelijk is terwijl schuldenares, zo nodig, een beroep kan doen op consulaire bijstand.'
'Alle mogelijke manieren'
'Het had op de weg van (de schuldhulpverleners van) schuldenares gelegen om aan de hand van stukken aannemelijk te maken dat op alle mogelijke manieren is getracht om de schulden, die voortvloeien uit de huwelijksgemeenschap, in kaart te brengen. Van die pogingen is onvoldoende gebleken', aldus de rechter.