Mee met… slim schulden regelen in Den Haag
Geert van Dijk, directeur NVVK, gaat regelmatig mee met bijzondere mensen in de wereld van de schuldhulpverlening. Vandaag: mee met Schuldenlab070 in Den Haag. Zijn onderzoeksvraag: wat betekenen slimme lokale en regionale initiatieven voor de landelijke agenda van mijn branchevereniging?
Schuldenlab070 organiseerde een ‘Week van de Schulden’. Wie erbij was, kreeg veel informatie over vindingrijke innovaties en slimme schuldhulp. In Schuldenlab070 werken 28 landelijke, lokale, private en publieke partijen samen. Iedereen mag en kan meedoen en meedenken: bedrijven, overheden, vermogensfondsen, banken. Maar ook ondernemers, ontwerpers en onderzoekers. Samen bedenken ze innovatieve oplossingen en aanpakken op het gebied van schulden en armoede. Want: niemand kan dat alleen. “It takes a city to solve a debt” is het motto.
SchuldenlabNL: voor de nationale uitwerking
In SchuldenlabNL, voortgekomen uit Schuldenlab070, werken publieke en private partners actiegericht samen aan het opschalen van projecten. Projecten die kwetsbare groepen duurzaam schuldenzorgenvrij maken. SchuldenlabNL levert een bijdrage door reeds beproefde werkmethoden op het terrein van vroegsignalering, preventie en curatie nationaal beschikbaar te maken en daarvoor de randvoorwaarden te scheppen. Criterium bij de selectie: de methoden moeten mensen duurzaam schuldenvrij maken.
Collectief schuldregelen spaart bomen & uren
Collectief schuldregelen is een project vanuit Schuldenlab070 dat omarmd is door SchuldenlabNL. In deze pilot vervangen de schuldregelaars de individuele afhandeling van schulddossiers door een collectieve afhandeling. De gemeente Den Haag en schuldeisers maken vooraf afspraken over de afhandeling van openstaande schulden. De schuldeisers krijgen de aanmelding van nieuwe klanten periodiek in één overzicht binnen.
Bij de saldocheck zijn er twee smaken: wel of niet akkoord gaan met de collectieve schuldregeling. Deze aanpak bespaarde de gemeente Den Haag in 2019 tot nu toe 84.000 brieven! En talloze uren bellen, mailen en appen. Een tijds- en geldbesparing die nu ten goede komt aan cliënten. Bovendien is de doorlooptijd sterk verkort: van gemiddeld 55 dagen naar 34 dagen. Verschillende steden, waaronder Amsterdam, pakken het vergelijkbaar aan. Daar noemen ze dat het ‘standaard akkoord’.
NVVK-convenanten: meer begrip voor elkaar
Terwijl ik de oogst van de Schuldenweek op me in laat werken, denk ik na over de betekenis van dit soort initiatieven voor de NVVK.
Goed samenwerken met schuldeisers is precies wat we als NVVK ook al een heel tijdje doen. Bijvoorbeeld door het afsluiten van convenanten. Door de gezamenlijke overleggen komt er meer begrip over elkaars werkwijze en positie. Schuldeisers en schuldhulpverleners weten wat ze van elkaar kunnen verwachten met betrekking tot doorlooptijden en wederzijdse informatieverstrekking.
Daarnaast zorgen convenanten voor duidelijkheid. Over de voorwaarden waaronder een schuldeiser zijn incassomaatregelen kan opschorten bijvoorbeeld, of onder welke voorwaarden hij meewerkt aan een minnelijke schuldregeling. De afspraken die beide partijen hierover maken zijn opgenomen in een convenant.
De convenanten bevatten afspraken en wederzijdse verplichtingen. De meeste afspraken zijn algemeen, dus in alle convenanten luiden ze nagenoeg hetzelfde. Met een aantal convenantpartijen zijn daarnaast aanvullende bijzondere afspraken gemaakt.
Met wie hebben we die convenanten? Inmiddels al een heel rijtje: het CAK, het CJIB, DUO, Energie-Nederland, de NS, organisaties voor waterschaps- en gemeentelijke belastingen, Thuiswinkel.org, UWV/SVB, Vewin (Vereniging van waterbedrijven in Nederland), Ziggo/UPC en KPN.
KPN: altijd akkoord!
Het onlangs gesloten convenant met KPN bevat een aantal nieuwe bepalingen waaronder de toezegging van KPN dat zij altijd akkoord gaan met een minnelijk voorstel van NVVK-leden. Er wordt momenteel hard gewerkt aan een vergelijkbaar breed overheidsconvenant, en een convenant met de zorgverzekeraars.
Lokaal & landelijk: meeliften mag
Lokale convenanten zijn superwaardevol voor de betrokken partijen en voor mensen met schulden. Landelijke convenanten zijn dat ook, en ze voegen nog een belangrijke dimensie toe: reikwijdte. Landelijk opererende schuldeisers hoeven dankzij de NVVK-convenanten niet met alle afzonderlijke partijen afspraken te maken. Lokale en regionale partners in het hele land kunnen meeliften op de landelijke collectieve afspraken.
In de praktijk blijkt dat schuldeisers die lokaal zijn betrokken bij afspraken, ook landelijk sneller en makkelijker meegaan in het maken van goede afspraken.
Wil je een snel overzicht van de Week van de Schulden en wat Schuldenlab.nl je zoal te bieden heeft? Check dit online magazine of ga naar schuldenlab.nl.
P.S.: Op naar de schuldfoto
Een schuldregeling in 34 dagen, zoals Den Haag bereikte, is een grote stap voorwaarts. Maar de lat kan verder omhoog, Daarvoor ontwikkelen we het Schuldenknooppunt, een voorziening die veilig berichtenverkeer mogelijk maakt tussen schuldeisers en schuldhulpverleners. De VNG doet ook mee. Het idee is geboren vanuit innovatie en wordt opgebouwd vanaf de basis.
Met het Schuldenknooppunt streven we naar een schuldregeling binnen 12 dagen. Binnen enkele jaren willen we zelfs zover zijn dat we op elk moment van de dag een ‘foto’ te kunnen maken van iemands schuldpositie.
Deze ambitie kunnen we alleen waarmaken als we heel goed samenwerken. Het Schuldenknooppunt slaagt als zoveel mogelijk partijen meedoen. Lokaal, regionaal en landelijk. De NVVK draagt bij aan het borgen van afspraken, en we maken het Schuldenknooppunt toegankelijk voor iedereen in het land die er z’n voordeel mee kan doen. Geen dubbel werk, geen concurrentie. Wel: slim bundelen van krachten!
Reageren? g.vandijk@nvvk.eu
Archief > 2019
december
- 19-12-19 - Mee met…schuldhulpverlener en demonstrant Pauline Tazelaar van de Tussenvoorziening
- 16-12-19 - Ornithos beëindigt lidmaatschap NVVK
- 16-12-19 - Kram & Meersma behalve in Assen nu ook in Huizen en Hengelo
- 05-12-19 - Politiek houdt vinger aan de pols in schuldenbeleid
- 05-12-19 - Accountmanagers gaan collectief schuldregelen landelijk uitrollen
- 03-12-19 - Smartengeld toeslagen Belastingdienst gaat naar schuldeisers
november
- 28-11-19 - Onderzoek naar recidive in minnelijk traject
- 28-11-19 - 'Betrek ook hypotheekverstrekkers bij vroegsignalering'
- 25-11-19 - ‘Schulden raken iedereen’
- 21-11-19 - Mee met... zweten en zwoegen achter de coulissen
- 20-11-19 - Stellateam Belastingdienst helpt bij urgente problemen
- 20-11-19 - Ga langs bij de huisarts – daar zitten je cliënten
- 20-11-19 - Federatie Opvang vernieuwt site over schulden in opvang
- 19-11-19 - Overheidsschuldeisers in gesprek over aansluiting op Schuldenknooppunt
- 14-11-19 - Deurwaarders starten petitie voor nieuwe beslagvrije voet
- 12-11-19 - Finalisten verkiezing Schuldhulpverlener 2019 blikken terug
- 07-11-19 - Mee met…een Koningin die graag samenwerking en resultaat ziet
- 06-11-19 - Ilona van Beusekom winnaar onderscheiding 'Schuldhulpverlener 2019'
- 06-11-19 - ‘Ga met meer informatie op de hulpvrager af’
- 02-11-19 - NVVK publiceert petitie voor landelijk Waarborgfonds Saneringskrediet
oktober
- 31-10-19 - Wil je meedenken over de uitvoerbaarheid van de Wet gemeentelijke schuldhulpverlening?
- 30-10-19 - Mee met koningin Maxima over de Schuldhulproute
- 21-10-19 - Nijmegen start campagne over geldzorgen
- 17-10-19 - Schulden houden Koningin Máxima bezig
- 17-10-19 - Ministerie geeft duidelijkheid over vergoedingen
- 15-10-19 - Mee met…de geboorte van een Landelijk Fonds Schuldsanering
- 15-10-19 - Raad van State vreest toeloop op schuldhulp
- 15-10-19 - Handige berekeningssheet voor schuldregelingen bij nieuw huwelijksvermogensrecht
- 15-10-19 - NVVK nu bereikbaar via .nl
- 11-10-19 - ‘Presentiebenadering in schuldhulpverlening’ onderwerp workshop op NVVK-studiedag
- 10-10-19 - NVVK pleit in opiniebijdrage in Trouw voor Landelijk Fonds Schuldsanering
- 10-10-19 - Nieuw huwelijksrecht vraagt aanpassing berekening verdeling afloscapaciteit
- 10-10-19 - Landelijk Fonds Schuldsanering haalt stop uit fles schuldenprobleem
- 07-10-19 - Finalisten Schuldhulpverlener van het jaar 2019 zijn bekend!
- 04-10-19 - Dwangakkoord: bijna altijd succesvol, te weinig gebruikt
- 04-10-19 - Interactieve video resulteert in 30 % meer betalingen
- 02-10-19 - Kamerleden krijgen brief van NVVK
september
- 30-09-19 - Mee met… slim schulden regelen in Den Haag
- 30-09-19 - NVVK verstevigt brugfunctie tussen bewindvoering en schuldhulp
- 27-09-19 - Bedreigd en uitgescholden, maar blij met zijn werk
- 27-09-19 - Uniek: gemeentelijke Kredietbank haalt privaat geld op
- 25-09-19 - Veel uitval bij start schuldhulpverlening door het negeren van emoties
- 25-09-19 - Rechter dwingt weigerachtige hypotheekverstrekker tot akkoord
- 18-09-19 - Mee met... kijken naar de koning
- 17-09-19 - ‘Jongeren hebben geen idee wat er op ze afkomt’
- 17-09-19 - ‘De Schuldmachine’ laat zien: het moet anders
- 11-09-19 - Marco Florijn ontmoet koningin Maxima tijdens congres 'Kom uit je schuld'
- 09-09-19 - Mee met... Stadsbank Oost-Nederland
- 05-09-19 - Wie wordt Schuldhulpverlener van het jaar 2019?
augustus
- 29-08-19 - Help, de netbeheerder wil niet opnieuw aansluiten
- 23-08-19 - Mee met... de hackaton over stabilisatie in de schuldhulpverlening
- 22-08-19 - Kwetsbare groepen steeds verder in de knel
- 21-08-19 - NVVK Studiedag van 5 november 2019. Schrijf je nu in!
- 13-08-19 - Mee met... Paul Otter, deurwaarder Syncasso
- 06-08-19 - Uitnodiging informatiebijeenkomst Buddy-app op 10 september 2019
- 01-08-19 - ZZP’ers kunnen onder voorwaarden blijven ondernemen in de Wsnp
juli
- 24-07-19 - Kredietbank Rotterdam schrijft geschiedenis: eerste breed moratorium schuldinning toegekend
- 18-07-19 - NVVK roept leden op tot deelname proef prepaid-energie
- 17-07-19 - D66-Tweede Kamerlid bezoekt schuldhulpverleners IJsselstein
- 15-07-19 - Medewerking gevraagd voor historisch onderzoek naar schulden jongvolwassenen
- 12-07-19 - Kredietbank Limburg informeert Van Ark over vroeg bereiken en effectief helpen van mensen met schulden
- 11-07-19 - Goed Bezig: corporaties en gemeenten brengen schuldhulp dichtbij
- 11-07-19 - Klanten en hulpverleners gezocht voor campagne Kom uit je schuld
- 05-07-19 - Nieuwe directeur en communicatieadviseur voor de NVVK
- 05-07-19 - Hulp en Steun voldoet weer aan alle eisen van het NVVK-lidmaatschap
- 03-07-19 - Uitstroom uit CAK nu ook mogelijk voor wie onder bewind staat
juni
- 28-06-19 - 1 euro investeren in schuldhulp levert 2 euro op – hoe weten jullie dat?
- 26-06-19 - Ombudsman Rottterdam: pak mensen met schulden beet en hou ze vast
- 25-06-19 - Vroegsignalering schulden gaat nieuwe fase in
- 24-06-19 - Buddy-app maakt financiën inzichtelijk
- 21-06-19 - Koninklijke aandacht voor schuldhulp Almelo
- 13-06-19 - Onze reactie op rapport Algemene Rekenkamer: ‘Vereenvoudig toeslagensysteem'
- 11-06-19 - Gemeente moet ondanks verbod toch kwijtschelden
- 04-06-19 - Het Schuldenknooppunt gaat voor landelijke uitrol
mei
- 27-05-19 - Toegang tot schuldhulpverlening soepeler om meer mensen te bereiken
- 27-05-19 - Gemeenten, zet breed schuldenmoratorium vaker in
- 24-05-19 - Start landelijke campagne ‘Kom uit je schuld’
- 22-05-19 - Studiestop geen voorwaarde voor schuldhulp
- 22-05-19 - Maak studenten bewuster van de risico's van schulden
- 21-05-19 - Veel vraagtekens bij CRvB-uitspraak over kosten schuldenbewind
- 20-05-19 - Pas op voor berichten van nepdeurwaarders
- 15-05-19 - Waarschuwing ACM voor handelswijze van diverse incassobureaus
- 13-05-19 - De NVVK verwelkomt vier nieuwe leden: Gemeente Zutphen, Stichting Combiwel Maatschappelijke Dienstverlening en Schulddienstverlening, Stichting De Tussenvoorziening en Stichting Sociale Wijkteams Arnhem
- 13-05-19 - Consultatie BBZ; reactie van staatssecretaris Van Ark en meer aandacht voor schuldhulpverlening voor ondernemers
- 07-05-19 - Persbericht Kennisbundel
- 01-05-19 - BKR neemt de aanbevelingen van de toezichthouder over en roept op tot een door de overheid gesanctioneerde uniforme digitale identificatiemethode
- 01-05-19 - Rechtbank pakt betaalachterstand zorgverzekeraar aan
- 01-05-19 - Betalingsregeling mogelijk voor alle justitiële boetes vanaf 75 euro
april
- 18-04-19 - NVVK bezorgd over studieschulden
- 14-04-19 - Hoge deurwaarderskosten
- 03-04-19 - Reactie NVVK op de internetconsultatie wijz Wgs ten behoeve van uitwisseling persoonsgegevens
- 02-04-19 - Leden in het nieuws: Utrecht investeert 6 miljoen euro extra in schuldhulpverlening
- 01-04-19 - Meer jongeren in de knel met problematische schulden
maart
- 27-03-19 - PE punten voor deelname aan NVVK Studiedag van 9 april 2019
- 27-03-19 - Nieuwe tool brengt kwetsbare jongeren in beeld bij gemeenten
- 27-03-19 - Verzoek Belastingdienst gebruik eenduidige onderwerpen in brieven
- 20-03-19 - Drie gemeenten gezocht: ontwikkelingsgericht onderzoek naar lerende organisaties in de schuldhulpverlening en zorg & welzijn
- 20-03-19 - Leden in het nieuws: De gemeente Utrecht maakt vaart met een proef om driehonderd Utrechters te helpen met het beheren van hun geld.
- 20-03-19 - Reactie NVVK op internetconsultatie Besluit bijstandverlening zelfstandigen 2004
- 20-03-19 - Inspiratie nodig? Kijk hier eens naar: https://www.youtube.com/watch?v=scH8ROMd62c